11.06.2024
Centralny Ośrodek Informatyki na II Ogólnopolskim Zjeździe Skarbników SkarbON
Chcesz z nami pracować?
Przyszłość ePłatności w mObywatelu: Innowacje i Plany Rozwoju
W dyskusji „ePłatności w mObywatelu – nowoczesne rozwiązanie opłacania zobowiązań w urzędach” wzięli również udział przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego, BLIKA i urzędu w Bydgoszczy.
Wśród poruszanych tematów nie zabrakło podsumowania dotychczasowych zmian w usłudze.
– Zależało nam na funkcjonalności rozwiązania. Oczywistym było wykorzystywanie powiadomień. Nie tylko udostępniamy możliwość zapłaty na rzecz urzędu, ale też przypominamy mieszkańcowi, że ma termin płatności. Chodzi o to, aby mógł zapłacić przed czasem, żeby nie były naliczane odsetki – mówiła Karolina Matysiak, dyrektorka ds. rozwoju usług płatniczych w COI.
Szefowa projektu opowiadała również o planach na dalszy rozwój naszego rozwiązania.
– Jesteśmy w trakcie prac nad kolejną funkcjonalnością, czyli opłatami z inicjatywy użytkownika. Chcemy udostępnić możliwość opłat najbardziej popularnych usług, jak np. opłaty skarbowe na rzecz urzędu. Poza tym cały czas pracujemy nad tym, aby płatności były wykorzystywane w usługach, które udostępniamy czy w mObywatelu. Kolejnym krokiem jest sukcesywne rozszerzanie metod płatności. Po kartach przechodzimy do prac nad integracją naszego narzędzia z Apple Pay i Google Pay. Ostatnim obszarem naszego rozwoju jest integracja z administracją centralną i udostępnieniem ePłatności w jej procesach – mówiła Karolina Matysiak.
Do tej pory w ramach ePłatności obywatele zrealizowali ponad 68 tysięcy transakcji. W pilotażu bierze udział 50 gmin.