24.06.2024
Podsumowanie konsultacji społecznych dotyczących strategii cyfryzacji państwa
Chcesz z nami pracować?
Konsultacje
W dniu 20 czerwca 2024 roku odbyły się konsultacje społeczne dotyczące strategii cyfryzacji państwa, zorganizowane przez Ministerstwo Cyfryzacji oraz Centralny Ośrodek Informatyki na PGE Narodowy. W wydarzeniu wzięło udział ponad 300 uczestników, którzy aktywnie zaangażowali się w sześć bloków tematycznych, obejmujących:
- Budowanie cyfrowego państwa,
- Wyzwaniami z zakresu cyberbezpieczeństwa,
- Wykorzystaniem przełomowych technologii, takich jak sztuczna inteligencja czy deep tech w administracji publicznej,
- Rozwojem infrastruktury teleinformatycznej.
Zebrane opinie i propozycje
Podczas spotkania uczestnicy wyrazili swoje opinie poprzez specjalną ankietę, zbierając łącznie 89 pomysłów na usprawnienia i nowe e-usługi. Najwięcej uwagi poświęcono rozwijaniu funkcji aplikacji mObywatel oraz cyfryzacji usług medycznych i komunikacji z urzędami.
Przykłady propozycji obejmowały dodanie opcji rejestracji pojazdów, opłacania mandatów i integracji z alertem RCB w mObywatelu. Wiele wypowiedzi dotyczyło także wprowadzenia aplikacji “teczka zdrowia” oraz możliwości umawiania wizyt lekarskich online na NFZ. Uczestnicy proponowali również usprawnienie komunikacji z urzędami poprzez integrację platform e-Doręczenia, ePUAP i mObywatel.
Podkreślono potrzebę edukacji z zakresu cyberbezpieczeństwa już na poziomie szkół podstawowych oraz większej transparentności działań administracji publicznej. Sugestie obejmowały także lepszą integrację systemów cyfrowych oraz wsparcie dla Digital Commons. Wiele propozycji miało na celu bezpośrednie poprawienie jakości życia obywateli i efektywności administracji publicznej.
Projektujemy cyfrową przyszłość Polski
W Centralnym Ośrodku Informatyki (COI) na co dzień zajmujemy się rozwojem i wdrażaniem nowoczesnych rozwiązań cyfrowych, które usprawniają funkcjonowanie administracji publicznej i poprawiają jakość życia obywateli. Nasze projekty obejmują kluczowe inicjatywy takie jak mObywatel 2.0, e-Dowód, CEPiK, ePłatności, Portal RP oraz wiele innych. Dzięki naszym staraniom cyfrowa tożsamość Polaków staje się bardziej bezpieczna i dostępna. COI działa na rzecz integracji systemów cyfrowych, transparentności administracji publicznej oraz edukacji z zakresu cyberbezpieczeństwa.
Dziękujemy wszystkim za liczny udział i cenne uwagi. Wierzymy, że dzięki temu spotkaniu uda się wypracować najlepsze rozwiązania, które wkrótce będą służyły społeczeństwu.