Ostateczna wersja ustawy o aplikacji mObywatel pojawiła się pod koniec maja 2023 roku, ale nasze prace musiały rozpocząć się znacznie wcześniej. Postanowiliśmy wdrożyć szereg nowych usług
i przenieść prace nad aplikacją na nowsze technologie, pozwalające na jej dynamiczny rozwój.
W projekcie mieliśmy ograniczony czas i zmieniające się otoczenie, dlatego szukaliśmy rozwiązania, które pozwoliłoby nam efektywnie zorganizować pracę i osiągnąć cel. Zdecydowaliśmy się na metodyki zwinne, które pomogły nam lepiej dostosować się do presji czasu i dynamicznych warunków.
Zespół specjalistów pracujących nad rozwojem aplikacji mObywatel, został podzielony na sześć interdyscyplinarnych feature teamów składających się z deweloperów Android, iOS, backend, analityków, testerów oraz Product Ownerów. Dzięki temu każdy zespół ma pełne kompetencje do tego, by wytworzyć nowe funkcje aplikacji.
Pracujemy w sposób iteracyjny, realizując projekt w dwutygodniowych sprintach. Planowanie nowych funkcji polega na podzieleniu ich na etapy, a każdy sprint dostarcza części ostatecznego rozwiązania. Podejście zwinne umożliwia lepszą kontrolę nad projektem dzięki częstym przeglądom postępów
i szybkiej adaptacji do zmieniających się wymagań czy problemów.
Decydujemy również, czy dane rozwiązanie, choć nie jest jeszcze w ostatecznej wersji, jest na tyle dopracowane, by mogło być dostępne dla naszych użytkowników. Jeśli jakaś funkcjonalność jest gotowa do użytku, udostępniamy ją, jednocześnie pracując nad jej rozwojem.
Takie podejście pozwala nam lepiej dostosować rozwiązania do potrzeb użytkowników i zapewnia bardziej elastyczne wprowadzanie usprawnień.