Ale co to oznacza dla naszej aplikacji mObywatel? Cóż, czekają nas zmiany! Już na samym początku warto wspomnieć o zmianie sposobu aktywacji europejskiego portfela przez środki identyfikacji elektronicznej – aktywacja będzie musiała odbyć się na poziomie wysokim. Co to oznacza? Obecnie użytkownicy aplikacji mObywatel aktywują ją za pomocą profilu zaufanego, bankowości elektronicznej czy e-dowodu. ale to będzie musiało się zmienić.. Dlatego mObywatel aktualnie identyfikowany jest jako środek identyfikacji na poziomie średnim – nie spełnia zatem warunków jakie wprowadza rozporządzenie eIDAS 2.0. W tej chwili środkiem identyfikacji elektronicznej na poziomie wysokim jest certyfikat w warstwie elektronicznej dowodu osobistego, jednak powszechność e-dowodu i jego wykorzystanie w załatwianiu codziennych spraw obywateli wciąż nie jest zbyt duże. Będziemy musieli więc zmierzyć się z wyzwaniem związanym z budową nowego procesu aktywacji tak, aby zapewnić wymagany poziom bezpieczeństwa i jednocześnie nie wpłynąć negatywnie na intuicyjność rozwiązania. Środki identyfikacji elektronicznej na poziomie wysokim zapewniają maksymalną ochronę i są wymagane do operacji o najwyższym poziomie wrażliwości, dlatego też w tym wymaganiu widzimy szansę na przyszły rozwój naszej aplikacji.
Druga duża zmiana dotyczy korzystania z dokumentów mobilnych i przekazywania danych do innych podmiotów – komercyjnych i publicznych. Obecnie nasza aplikacja posiada elektroniczne dokumenty z określonym zakresem danych, które możemy przekazywać do różnych instytucji. Ale z europejskim portfelem będziemy mogli przekazywać wybrane atrybuty tożsamości do instytucji, które będą uczestnikami systemu lub przekazywać atrybuty anonimowo np. tylko wiek podczas zakupu alkoholu bądź korzystania z treści dla osób dorosłych. I tutaj wkraczają jednolite standardy dla całej cyfrowej tożsamości, czyli OpenID, Verifiable Credentials, Selective Disclosure, które sprawiają, że proces przekazywania danych do instytucji publicznych oraz podmiotów komercyjnych będzie dużo prostszy i ustandaryzowany w całej Unii. Każda strona, uczestnik ekosystemu będzie w jednolity sposób mogła zweryfikować przekazywane przez nas dane. Znacząco uprości to cały proces integracji pomiędzy wszystkimi uczestnikami, co spowoduje, że rozwiązanie będzie dużo łatwiej adoptowalne na wszystkich rynkach Unii Europejskiej.
Kolejna ważna zmiana dotyczy wydawania elektronicznych podpisów kwalifikowanych. Obecnie podpisy kwalifikowane są dostępnie wyłącznie odpłatnie. Ale eIDAS 2.0 zapewnia, że państwo będzie zobowiązane dostarczyć taki podpis kwalifikowany bezpłatnie do portfela dla każdego obywatela. To oznacza, że podpis będzie powszechnie dostępny i będziemy mogli go użyć bez żadnych opłat, np. przy podpisywaniu umów.